skip to content

Brown, Stanley Edward

CPSO#: 26738

MEMBER STATUS
Expired: Resigned from membership as of 01 Jun 2019
CPSO REGISTRATION CLASS
None as of 01 Jun 2019

Summary

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus. Curabitur aliquet quam id dui posuere blandit. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Donec sollicitudin molestie malesuada. Pellentesque in ipsum id orci porta dapibus.

Former Name: No Former Name

Gender: Male

Languages Spoken: English

Education:The University of Western Ontario, 1973

Practice Information

Primary Location of Practice
Practice Address Not Available

Medical Records Location

Address: 105-641 Commissioners Road E London ON N6C 5S8
Date Received: 30 Apr 2019


Address: Patients seeking access to their records can contact: 105 - 641 Commissioners Rd. E., London, ON, N6C 2T9. Tel: (519) 686-8585.
Date Received: 29 Apr 2019

Specialties

Specialty Issued On Type
Obstetrics and Gynecology Effective:13 Mar 1978 RCPSC Specialist

Postgraduate Training

Please note: This information may not be a complete record of postgraduate training.



The University of Western Ontario, 15 Jun 1973 to 14 Jun 1974
Resident 1 - Obstetrics and Gynecology

The University of Western Ontario, 01 Jul 1974 to 30 Jun 1975
Resident 2 - Obstetrics and Gynecology

Registration History

Action Issue Date
First certificate of registration issued: Postgraduate Education Certificate Effective: 16 May 1973
Transfer of class of registration to: Independent Practice Certificate Effective: 15 Jul 1974
Expired: Resigned from membership. Expiry: 31 May 1995
Subsequent certificate of registration Issued: Independent Practice Certificate Effective: 19 Dec 1997
Expired: Resigned from membership. Expiry: 01 Jun 2019